Забележителности в Казанлък
Дом "Петко Стайнов"
Родна къща-експозиция "Акад. Дечко Узунов"
Родната къща на акад. Дечко Узунов е възстановена от Община - Казанлък още приживе, но е открита за посещение през 1987 г., след смъртта му.
Адрес: ул. "Княз Мирски" 24, 6100 Казанлък
Контакти: ХГ Казанлък, 0431 63762 (експозиция), 0431 63104 (директор)
Мегалит "Вратата на богинята" край Бузовград

Мегалитът над село Бузовград (Врата на богинята Майка и Бащин камък или Бубакая) е древно светилище от времето на късния енеолит и началото на бронзовата епоха. Намира се по северните склонове на Сърнена Средна гора в близост до село Бузовград, община Казанлък. Източно от мегалита в близост се намира римската крепост Бузово кале. Работи се по задачата мегалитът над Бузовград да придобие статут на паметник с национално значение, който да бъде популяризиран като „Българският Стоунхендж“. На 28 май 2013 г. обектът е обявен за природна забележителност.
Паметник на свободата на връх Шипка

Паметникът на свободата (също Паметник на Шипка) е монументална скулптура на връх Шипка.
Издигнат е във връзка с драматичните военни събития от Руско-турската освободителна война. Паметникът е част от Националния парк-музей Шипка.
Паметникът е издигнат с цел да увековечи подвига на падналите за свободата на България на мястото отбранявано по време на Шипченската битка, около което са се разиграли решаващите Руско-турската освободителна война боеве през лятото на 1877 г., които и в крайна сметка решават освобождението на България и нейното бъдеще.
Храм-паметник "Рождество Христово"

Храм-паметникът „Рождество Христово“, известен като Шипченски манастир, е православна църква в северозападните покрайнини на град Шипка. Манастирът е изграден в стила на руските църкви от 17 век. Храмът е посветен в памет на руските войници, загинали през освободителната Руско-турска война (1877-1878).
Средствата за построяването му са набрани чрез дарения, събрани предимно в Русия, но също и в България. Инициативата за построяването му е била на граф Игнатиев и Олга Скобелева, майка на руския генерал-майор Михаил Скобелев.Строежът е започнат през 1885 г. и завършва през 1902 г. под ръководството на руски архитекти.
Храмът е открит тържествено на 27 септември 1902 г. в присъствието на генерали от руската армия и много почетни гости. Огромните камбани, най-голямата от които тежи 12 тона, са отлети от събраните в района гилзи. Откриването и освещаването на храма съвпада с 25-годишнината от Шипченските боеве.
Музей на Розата
Открит като музейна експозиция през 1967 г., през 1969 г. прераства в единствения по рода си Музей на розата.
С богат снимков, документален и веществен материал се проследява 330-годоната история на българското розопроизводство и традиционната култура.
Експозицията на музея е разположена в три основни зали, където са показани: оригинални снимки и документи за развитието на розопроизводството през Възраждането и в началото на 20 век; инструменти за обработка на розовите градини, съдове за съхранение и износ на розово масло и розова вода; историята на българските розотърговски къщи; материали, свързани с историята на Института по розата и съвременното розопроизводство.
Лъвова чешма

Съществува легенда, според която ако искаш да се върнеш отново в Рим, трябва да хвърлиш монета във фонтана “Ди Треви”. Ако искаш да останеш завинаги в Казанлък, трябва да пиеш вода от Лъвовата чешма.
Етнографски комплекс "Кулата"
Историко-етнографски комплекс „Кулата“ е изграден в най-старата част на Казанлък. Реставрирани са архитектурно-исторически паметници от Възрожденската епоха. Разположени са около май-старата улица на града „Княз Святополк Мирски“, която се намира в най-стария квартал „Кулата“.
През месец октомври 1976 г. в две от реставрираните къщи ИМ „Искра“ урежда етнографски експозиции, които показват градски и селски бит на средната класа на казанлъшкия регион от края на XIX в.
В градската (Хаджиеновата) къща известно време е живял основателят на ИМ „Искра“ Петър Топузов. Възстановеният интериор показва прехода от традиционния селски към градски бит, навлизането на европейския бит и култура в живота на казанлъчани, което пък е свързано с търговията на розово масло по света.
Музей Искра
Основан през 1901 г. от Петър Топузов. Историческият музей "Искра" е сред най-старите, най-богатите и най-известните регионални музеи в България. В него се съхраняват почти 100 000 оригинални експоната, отразяващи богатата материална и духовна култура на Казанлъшкия край.
В музея може да видите постоянните експозиции на отделите „Археология”` „Възраждане”, „Нова история”, „Етнография” и „Най нова история”. Интерес за туристите представляват колекциите от костени сърпове ( единствената в Югоизточна Европа), средновековна керамика, хладно и огнестрелно оръжие, накити и носии от бита на казанлъчани в миналото.
Тракийска Гробница Казанлък

Тракийската гробница при Казанлък е уникална със своите перфектно и реалистично изработени стенописи. Те дават ценна информация за живота, бита, нравите и вярванията на траките. Стенописите са разположени в коридора и в гробната камера. В коридора са изобразени военни сцени, навярно свързани с живота на погребалния владетел.
В гробната камера според специалистите е изобразена сцена на погребално угощение, което е част от погребалния ритуал на траките (описан в по-късни векове от Херодот). Участниците в ритуала са изобразени много реалистично и ни показват всичко, от което владетелят се е нуждаел приживе. Това доказва тезата за вярата на траките в задгробния живот. При погребение са изпращали починалия с всичко, което му е служело приживе.
В случая казанлъшката гробница не ни дава много информация от намерените предмети, защото е била ограбена още в древността. Тази информация научаваме от неповторимите стенописи. Те и до днес приковават вниманието на учени и любители.