Мистичен народ с магична култура ,която съчетава виталността на виното с дълбокия мистицизъм на орфизма и безсмъртието на човешката душа. Траките намират път за безсмъртие и днешното им възраждане от миналото доказва, че успяват.
КОИ СА ТРАКИТЕ?
Те населявали земи от днешна Русия до Мала Азия и били разделени на племена, които често водели войни помежду си.
Траките били високи и стройни хора със златисти или медни коси, с млечнобяла кожа и сини очи. Типична за този народ била татуировката с религиозна символика, която носели предимно жените. Характерен аксесоар за мъжете били бижутата, ненадминати по изящество и орнаменталика.
Семейството на траките се ръководело от мъжа, който купувал жените си от родителите им с пари или имот.
Траките били полигамни, но само любимата съпруга на владетеля имала честта да бъде погребана с него и да го съпроводи по пътя в безсмъртния му живот.
ОДРИСИТЕ-ВЛАДЕТЛИТЕ НА ЮЖНА ТРАКИЯ
В Казанлъшката долина като най-могъщо племе се утвърждават одрисите. Свидетелства за наличието им се намират непрекъснато, но най-забележителни са пластичните им изображения на най-могъщия владетел на Одриското царство - Севт III и неговият по-ранен предшественик -Терес. По времето на управлението на Севт III, като главен център се утвърждава основаният от него град Севтополис, потънал под водите на язовир Копринка. Бил е голям приблизително колкото централната част на Казанлък и защитен от крепостна стена с кули, две порти и множество култови сгради.
ВЯРВАНИЯТА НА ТРАКИТЕ
Почитани били богът на виното и радостта Дионис ,и Хелиос - богът слънце. Ала най-свята била Великата Богиня майка, която била въплъщение на земята и живота. По-късно се появява и орфизмът - вярвания за обезсмъртяване на душата. Така след смъртта на Севт III, неговата бронзова статуя била ритуално обезглавена и главата била погребана отделно от останалата част на статуята; материалното изображение е "принесено в жертва", за да се осигури безсмъртието на духа и царят да продължи пътя си към вечността.
МАЙСТОРСТВОТО НА ДРЕВНИТЕ
Траките се занимавали предимно със земеделие и животновъдство, но също така познавали и рударството, металообработването и търговията. Намерените находки показват, че по-добри майстори ювелири от тях по тези земи не е имало. Ненадминати по изящество, орнаменталика и авторско вдъхновение са апликациите за военното въоръжение, украсата за конете, религиозните и култови предмети.